Álláskeresés során gyakran megesik, hogy a HR-esek mindent bevetnek, hogy magukhoz csábítsanak: juttatási csomagokat biztosítanak, képzéseket, kiszámítható kereteket ígérnek. Ám az egyik legfontosabb szempont – a jó közösség, az összetartó, hatékony és jófej csapat – alig-alig bukkan fel. Ha igen, akkor is a legsablonosabb módon, többnyire a „fiatalos” vagy „dinamikus” jelzőkkel ellátva. Somodi Bettina toborzási szakértő elmondja, miért fontos, hogy a leendő csapatodról minél többet tudj meg, már az álláskeresés folyamatában!
Logikus, hogy álláskeresés során mindent tudni szeretnél a következő munkahelyedről. Az, hogy kikkel, milyen körülmények között dolgozol, az egyik legfontosabb kérdés, hiszen majdnem annyi időt töltesz majd az új kollégáiddal, mint a családoddal. Azonban erről ritkán kaphatsz tájékoztatást a hirdetésekben, az interjúkon is többnyire csak akkor kerül elő a téma, ha te kérdezel rá.
Toborzási szakértőnk külön felhívja a figyelmet arra, hogy mekkora jelentőséggel bír egy jó csapat: „Ha a közösség rendben van, nyert ügyed lesz az új munkahelyeden.
A jó csapat közvetlen és őszinte veled, segíti a betanulásod, válaszol a kérdéseidre, támogat. Ha probléma merül fel, segít azt megoldani.
Ezzel szemben, ha az ember nem egy összetartó, hatékony csapat részeként dolgozik, frusztrálttá és magányossá válhat a munkahelyén. Nincs az a juttatási csomag, amely ezt kompenzálhatja.”
Álláskeresés közben hogyan tudhatnám meg, milyen a csapat?
„Ha egy fejvadász cégen keresztül keresed az új munkahelyed, hiteles információkat kaphatsz a megpályázott pozíciód mögött álló cégről” – hangsúlyozza ki Bettina. – „A fejvadász látja, ha az adott pozícióban a munka feszes tempóban, szigorú keretek között zajlik, és meg is mondja. Ahogyan azt is, ha a szabados körülmények miatt nagyfokú önállóság szükséges a részedről. Bár a fejvadászok és a megbízóik érdeke, hogy mihamarabb megfelelő munkatársat találjanak, jelentős különbség van a kiválasztási szempontjaik között. A fejvadászok nem alkalmas-alkalmatlan kategóriákba sorolják a jelölteket. Ehelyett a mi való neki, mi nem való neki, miben tudna fejlődni, miben érezné magát jól kérdéseket teszik fel. Később ezek ez alapján egyeztetnek vele a pozíciókról.”
Ennek részeképp a fejvadász azt is megmondja, hogy ha egy pozícióban sok ad hoc feladat vár, fontos, hogy rugalmas legyél. Ugyanakkor azt is, hogyha esetleg szakmailag elismert, nagytudású, de szeszélyes természetű lesz a felettesed. Cserébe viszont azt is kihangsúlyozza, ezzel a munkával mennyi ösztönző kihívással találhatod szemben magad, miben fejlődhetsz, és perspektívát nyújthat. „A fejvadász elfogulatlan, mert ha nem ez a pozíció lesz a neked megfelelő, talál másikat, ami jobban passzol hozzád” – foglalja össze tömören a toborzási szakértő.
Jobb csapatba vágysz?