Connect with us

Hi, what are you looking for?

Karrier tippek

Próbaidő – miért szükséges és mire figyelj?

próbaidő

Jól sikerült az állásinterjúd? Gratulálunk, jöhet az új fejezet az életedben! A próbaidő minden munkavállaló életében kritikus pár hónapot jelent, ezért ne érezd magad egyedül! Mindenki izgul és fél az első negyedévben. Ilyenkor derül ki, hogy a munkáltató és a munkavállaló valóban egymást kereste-e. Cikkünkben Somodi Bettina, a Beck and Partners operatív vezetője segít abban, hogy mit érdemes és mit nem a próbaidő alatt.

Ezt csináld a próbaidő alatt!

Megfigyelés, integrálódás, proaktivitás. Ennek a három szónak kulcsszerepe van az első időszakban.

  1. Megfigyelés: mindenre koncentrálj, ami a cég életében történik. Figyelj oda az erőviszonyokra, a párbeszédekre, az instrukciókra és a tanácsokra! A kollégák egymáshoz és a munkaadóhoz fűződő kapcsolata, sokat segíthet a tájékozódásban. Hatalmas szerepe van abban, hogy el tudd dönteni, valóban jó döntést hoztál-e. A munkatársak párbeszédei és hangvétele jól szemlélteti, hogy egy összeszokott közegbe kerültél, vagy épp ellenkezőleg, sok probléma van a munkavállalók között. Ez nem azt jelenti, hogy hallgasd ki mások beszélgetését! Inkább csak figyeld meg azt, hogy milyen beszélgetések hangzanak el egy közös ebédnél vagy a cigiszünetek alatt. Vagyis csak olyan párbeszédekre figyelj, amikben te is benne vagy.
  2. Integrálódás: próbálj meg közös témát találni a kollégákkal. Habár elsőre ijesztő lehet a tudat, hogy egy teljesen új közegbe kerültél, ez ne szegje kedvedet egy kis ismerkedéstől. Kérdezz bátran a munkatársaidtól akár a cégről, akár a munkájukról. Az érdeklődést azonban ne vidd túlzásba, ha látod, hogy valaki nem nyitott a beszélgetésre, akkor ne kényszerítsd ki belőle a válaszokat! Emellett pedig maradj meg hétköznapi témáknál, ne kérdezz olyan dologról, ami túl személyes, hiszen az új kollégáid alig ismernek!
  3. Proaktivitás: a munkahelyeken az új kollégáktól szívesen veszik a proaktivitást. A próbaidő alatt bátran írd össze az észrevételeidet, azonban ezt semmiképp se prezentáld már az első héten! Tekintettel arra, hogy nem tudod pontosan hogyan működik a cég, nem érdemes az első időszakban javaslatokat tenni a működés javítására.

Mit ne tegyél a próbaidő alatt?

Természetesen van egy olyan lista is, ami arról szól, hogy mit ne tegyél. Bettina szerint több olyan téma is van, amit kifejezetten tilos érinteni a próbaidő alatt. Az első és legfontosabb, a munkahelyi pletyka. Még ha valamelyik kollégád el is mond neked belsős információkat a munkatársak magánéletéről, nem jogosít fel arra, hogy ezeket tovább add! Ezen információk alapján megítélni sem szabad a szóban forgó kollégádat, hiszen nem tudhatod, hogy mennyi a valóságalapja ezeknek a pletykáknak.

Arra is figyelj oda, hogy te miről beszélsz ebben az időszakban. Ne teregesd ki a magánéletedet az első veled szóba álló munkatársadnak! Sőt, a korábbi munkahelyedről se mondj túl sokat! Nem vet jó fényt rád, ha folyamatosan szidod azt a közeget, ahonnan jöttél. A próbaidő továbbá nem az az időszak, ahol fizetésemelésről szót lehet ejteni.

Ha nem komfortos, menni vagy maradni?

A próbaidő a munkáltató és a munkavállaló számára is kiemelten fontos. Ez alatt az idő alatt tudja eldönteni mindkét fél, hogy jó döntést hozott-e. Habár a rövid munkaviszony nem ideális egy önéletrajzban, azonban nem érdemes csak azért maradni, hogy jobban nézzen ki a tapasztalatlistád. Mindkét oldalról felesleges időhúzás, ha csak várod, hogy jobb legyen a légkör, az ellenérzéseid miatt mégsem tudsz koncentrálni a munkádra. Szakértőnk szerint meg kell tisztelned önmagad és a munkáltatódat is azzal, hogy felmondasz ahelyett, hogy az elvárt szinten alul teljesítesz.

Ha úgy érzed, hogy már nem megfelelő számodra a jelenlegi munkád és szeretnél váltani, akkor kattints IDE és regisztrálj adatbázisunkba!

Ez is érdekelhet

Karrier tippek

A technológiai fejlődéseknek, a globalizációnak és a fenntarthatóságnak köszönhetően a gazdaság folyamatosan változik. Ez többek között a munkaerőpiacon újonnan megjelenő karriereket is befolyásolja, hiszen...

Karrier tippek

Az év eleje mindig ideális időszak arra, hogy átgondoljuk, mit szeretnénk elérni a következő 12 hónapban. Egy hatékony célkitűzési folyamat nemcsak rendszerezi a gondolatainkat,...

Egyéb kategória

Az élet minden területén kulcsfontosságú szerepet játszik a motiváció. Legyen szó munkahelyi feladatokról, személyes fejlődésről vagy életmódváltásról, a lelkesedés és az elhatározás segíthet leginkább...

Karrier tippek

Az év végi ünnepek időszaka általában a pihenésről, a családi összejövetelekről és az újévre való készülődésről szól. Mégis sokakban felmerül a kérdés: érdemes-e munkát...