Nyári szabadság helyett sokan munkára kényszerülnek az idei szezonban. Különösen a gyártásban vagy termelésben dolgozók megszokott ritmusát borította fel a pandémia, mivel a központi nyári leállások elmaradnak. Pedig feltöltődésre mindenkinek szüksége volna. Somodi Bettina toborzási tanácsadó ezúttal abban segít, hogy összeszedte, mit tehetnek a nyári szabadság híján maradtak.
Számtalan munkahely volt, amely a koronavírus intenzív hullámaiban bezárni kényszerült, ezért most, a nyári időszakban igyekszik pótolni a kiesett termelést vagy szolgáltatást. Különösképp igaz ez több, a gyártó és termelői szektorban működő cégre. Náluk eddig bevett szokás volt, hogy a több hetes nyári szabadság egy központilag meghatározott időtartamra esett, amikor a nagyobb karbantartási munkákat elvégezték.
Patthelyzetben a munkáltatók
Bettina tapasztalatai is megerősítik a jelenséget. „A nyári leállási rutin elmúlt másfél évben felborult, a legtöbb cég úgy van vele, hogy termel, ameddig megteheti. Vannak kiemelt gyártók, akiknek a termékeire rohamosan nő az igény, leállás nélkül sem tudnak eleget gyártani. Náluk nem csupán a nyári szabadság időszaka marad el, emellett is folyamatos toborzásra van szükség, hogy lépést tartsanak a piac kívánalmaival.”
A pandémiás helyzet további sajátossága, hogy sok esetben azért marad el a nyári szabadság, mert a munkáltatónak elfogytak a kiadható napjai. Az év első felében a leállások alatt kiadta a szabadnapok jó részét, ami megmaradt, azt a karácsonyi időszakra tartalékolja.
A nyári szabadság nem csak hobbi, fontos feltöltődési lehetőség
A munkáltatói oldal döntése érthető, de nem könnyíti meg a dolgozók életét. A korlátozások miatt, ha korábban nem is kellett bemenniük, de feltöltődésre, kikapcsolódásra nem volt módjuk. A toborzási szakértő szerint mégsem ez a legnagyobb gond. „Külön problémát jelent, hogy a családos munkavállalóknál a nyár az az időszak, amikor a gyerekeikkel együtt, rugalmasan tudnának időt eltölteni. Ettől a munkahelyük megfosztja őket.”
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a megváltozott törvényi előírások és lehetőségek ellenére is a magasabb gyártási pozíciókban ill. szinteken dolgozókat tudják a legkevésbé nélkülözni. Pedig pont, hogy az extrém megoldások szállítását követő szellemi kimerültség miatt volna lényeges pihenniük.
Mit tehetsz, ha a nyári szabadság neked is tiltott?
Bettina szerint három szempontnak megfelelve érdemes a főnököd elé állnod.
- Légy őszinte! Ha fontos neked a nyári szabadság, mondd meg. Érvelj amellett, hogy a gyermekeidnek, a párodnak, szüleidnek, testvérednek – vagy akivel közösen szeretnél pihenni – ez az az időszak, ami megfelel. Elfáradtál, pihenésre van szükséged, hogy a továbbiakban is jól tudd végezni a munkád.
- Légy proaktív! Egyeztess a kollégáiddal esetleges műszakváltásról, cserelehetőségekről, kölcsönös helyettesítésről. Böngészd át a naptárat, és ha látsz későbbi dátumot, amikor nem vagy beosztva, de inkább dolgoznál, akkor kérd, hogy hadd cserélhesd át a nyári szabadság idejére eső napokkal.
- Ésszel köss kompromisszumot! Lehetséges, hogy a többhetes szabadság helyett egyhetest ki tudsz alkudni. Az is előfordulhat, hogy szabadság helyett alkalmi bónuszt kapsz majd a cégtől. Fontos, hogy csak olyan alkuba menj bele, aminél nem érzed, hogy te áldoztad be a többet!
Ha mindent megtettél, de a logikus érvelésed süket fülekre talált, fontold meg a váltást!