Nincs állásinterjú, amelyben a toborzó fél ne kérdezne rá a munkahelyváltás okára. Ha objektív okod volt, légy teljesen transzparens, ha szubjektív indok áll a döntésed mögött, érdemes alaposan megválogatnod a szavaidat. Somodi Bettinával, a Beck and Partners munkaerő-közvetítő cég szakértőjével járunk utána annak, hogyan érdemes kommunikálnod a távozásod valódi okáról.
Tapasztalt toborzó kollégáink jellemzően sablonindokokat hallanak, amikor rákérdeznek az álláskeresőknél, miért döntöttek a munkahelyváltás mellett. Leggyakrabban az alábbiak hangzanak el:
- nem volt már fejlődési lehetőség a korábbi munkahelyen
- anyagilag szeretnének előrébb lépni
- környezetváltozásra vágynak (főleg, ha már 4-5 évet dolgoztak egy helyen)
- a fentieknél ritkábban, de még relatíve gyakran elhangzik, hogy szervezeti átalakulás miatt válik szükségessé
Inkább őszinték az emberek, ha a munkahelyváltás indokáról van szó
Az esetek többségében valóban az álláskeresők által említett frázisok állnak a döntések mögött, legalább részint. A Beck and Partners operatív vezetője szerint az ilyen válaszok jellemzően sokkal komplexebb okok összességet takarhatják. „Ezek közül nem mindegyik okot sorolják fel az álláskeresők, csak azokat, melyek nem mutatnak nagyon negatív képet az előző munkaadóról. Ezt jogosan teszik, hiszen a negatívumok túlzott említése antipatikusan csapódna le a kiválasztásért felelős HR-es szemében.”
A szakember azt tanácsolja, hogy amennyiben objektív oka van a távozásodnak – például nem találtál nyitott fülekre, amikor bérrendezés kapcsán indítottál egyeztetést –, bátran említsd meg. „Amikor szubjektum áll a háttérben, például személyes rossz viszony egy kollégával, jobb valamelyik sablonos válasznál megmaradni. Ennek oka, hogy ha valaki személyes ellentétre hivatkozik, akkor sajnos könnyen elkönyvelhetik problémásnak. Mivel nem tudja bizonyítani az igazát, nem is érdemes hivatkozási alapul venni munkahelyváltás esetén.”
Elbocsátottak? Inkább az interjún említsd meg, minthogy később derüljön ki
A munkahelyváltás nem minden esetben önkéntes, amivel nincs is semmi baj. Amennyiben nem azért távolítanak el a pozíciódból, mert szándékosan ártottál egy kollégádnak vagy megkárosítottad a céget, érdemes teljesen őszintének lenned. Bettina kihangsúlyozza: „az okával kapcsolatosan fogalmazhatsz óvatosan, de a tényt magát nem érdemes elhallgatni. Az ilyenek többször derülnek ki, mint maradnak titokban, utána ez nagyon kellemetlen.”
Annak érdekében, hogy elkerülhesd a magyarázkodás gyanúját, vedd a kezedbe az irányítást! A beszélgetés során te magad rukkolj elő a munkahelyváltás okával, így ura maradhatsz az állásinterjú helyzetnek.
Készen állsz a váltásra?
Kattints ide, és regisztrálj a Beck and Partners munkaerő-közvetítő cég adatbázisába! Saját álláskereső fiókkal egyetlen kattintással jelentkezhetsz a neked szimpatikus álláslehetőségekre!