Hibrid munkavégzés során távolról, speciális programok használatával is ellenőrizheti a céged, mit művelsz munkaidőben. Ha szól róla, teljesen törvényesen lát rá minden percedre és emailedre. De mit tehetsz te, ha emiatt számonkérnek, az adatok fényében esetleg újra gondoljak a feladataidat, munkavégzésedet? Ezt a kérdéskört járjuk körbe Somodi Bettina toborzási szakértő segítségével.
A távoli munkavégzés kényszere miatt divatossá vált a hibrid munkavégzés. Ezzel egyidejűleg a munkáltatókban is felötlött a kérdés: tényleg munkával töltjük a munkaidőnket? Nem meglepő, hogy ennek ellenőrzésére is érhetők már digitális eszközök. Ráadásul amennyiben még beüzemelés előtt tájékoztatnak róla, jogilag szabályosan jár el a céged. Szűcs László, PwC Legal szakértő ügyvédje az Inforádión adott interjút a témában. Az a kérdés azonban nyitva maradt, hogy ez milyen hatással lehet a dolgozók munkájára, munkakörülményeire?
Hibrid munkavégzés alatti ellenőrzések: teszthívások, emailek és persze algoritmusok is akadnak a munkáltatók tarsolyában
Már eddig is bevett menedzser-eszköznek számítottak a 10 percen belüli válaszadásra buzdító emailek és a váratlan telefonhívások. Bettina leszögezi, hogy ezidáig egyetlen álláskeresőtől sem hallotta, hogy ilyen módon tesztelték volna a munkavégzését. Ugyanakkor nem tartja kizártnak, hogy a beosztottak elmélyült munka közben észre sem veszik, hogy épp ilyesmi történik velük. „Meggyőződésem, hogy ameddig az adott munkavállaló a saját munkakörét megfelelően ellátja, nem csúszik a határidőkkel, nincsen gond a munkája minőségével, addig teljesen mindegy, hogy mikor és mennyi idő alatt végzi el a heti feladatait.”
Az eddig bevett teszthívásokat és emaileket válthatják ki a szoftveres megfigyelő megoldások. A toborzási szakértő kihangsúlyozza, hogy egy felnőtt embernek, akinek joga van szavazni, alkoholt inni, gyermeket vállalni, ahhoz is joga kéne legyen, hogy egyedül eldöntse, mennyi időn belül tudja a munkáját megfelelően elvégezni. „Egyedül abban az esetben látnám indokoltnak az ilyen fajta ellenőrzést, ha az adott munkavállaló teljesítményével gond van. Azt nem lehet kezeletlenül hagyni. Akkor is célszerűbb volna beszélgetni vele, és feltárni, mi a valódi oka a teljesítményében jelentkező problémáknak.”
A hibrid munkavégzés során alkalmazott ellenőrzők legtöbbször haszontalanok
Függetlenül attól, hogy hol dolgozik, egy munkavállaló életében mindig lesznek olyan napok, amikor túlóráznia is kell a rázúduló ad hoc feladatok miatt. Ugyanígy előfordulnak lazább napok, amikor akár 4 órában is el tudja látni a feladatait.
Bettina rávilágít, hogy a legjobban teljesítő dolgozók járhatnak a legrosszabbul. „Megvan annak a veszélye, hogy aki gyors, precíz és nagyon hatékony, arra egyre több és több feladatot testálnak majd. Hiszen a program statisztikája rámutat: simán képes lehet akár dupla annyi munkát is végezni, mint addig. Ezzel ellentétben a gyengébb képességű kolléga kímélve lesz, mert neki egy feladat dupla annyi idő, mint a hatékonyabb társának. A pusztán adatalapú munkaelosztás kifejezetten lehetőséget ad az igazságtalanságra.”
A tudatos tehetségek nem dolgoznak sokáig folyamatos frusztráltságban
A hibrid munkavégzés során tapasztalt folyamatos ellenőrizgetések azt jelzik, hogy a munkaadó nem bízik a beosztottjában. A tudatos, szakmájukban profi szakemberek ritkán tűrik el, hogy tesztelésekkel és a munkáját gátló ellenőrzésekkel akasszák meg a munkavégzésben
„Dolgozóként úgy érezhetjük, hogy mint egy gyereket, folyamatosan ellenőrizgetnek, ezzel folyamatosan frusztrálnak bennünket” – magyarázza Bettina. – „Ennyit egy munka sem ér. Különösen azok a szakemberek válhatnak ellenállóvá, akik minden feladatukat hatékonyan ellátják. Néha akár gyorsabban is, mint mások hasonló volumenű, összetettségű feladatok esetén. Ezek az emberek különösen rosszul viselhetik, amikor nincs funkciója a számonkérésnek azon túl, hogy ellenőrizve legyenek.”
Ne várd meg, hogy állandó rossz érzést keltsen benned a mindennapi munkád. Válts olyan helyre, ahol megbecsülnek, tisztelnek, és bíznak a szorgalmadban, a képességeidben!