Biztosan te is beszélgettél már olyan emberrel, aki imádta a munkáját és akármikor tudott róla ódákat zengeni. Sőt, nem csak szóban fejezte ki a munka iránti szeretetét, képes volt akár minden szabadidejét munkával tölteni. Ezek az emberek – talán tudtukon kívül – az ikigai modell szerint élik az életüket. Az ikigai modellről és a munkában betöltött szerepéről Somodi Bettina, a Beck and Partners operatív vezetője oszt meg gondolatokat. Lássuk, hogy elérhető-e a boldogság a munkában?
Egy pár szóban az ikigairól
Az ikigai egy nehezen lefordítható japán kifejezés, amely a hosszú és boldog élet titkát fejtegeti. Tekintettel arra, hogy a napjaid legalább egyharmadát munkával töltöd, nagyon fontos, hogy meglegyen a boldogság a munkában. Az ikigai szerint négy feltétele van a tökéletes munkahelynek. Az a munka, amit szeretsz csinálni, amire szüksége van a világnak, amiért megfizetnek és amit jól csinálsz, megfelel ezen feltételeknek. Motiváltan, kiegyensúlyozottan és örömmel fogsz tudni munkába járni.
Boldogság a munkában: a karrierben keresendő?
Amennyire könnyűnek tűnhet, pont annyira bonyolult megtalálni az ikigai-t. Hiszen, ahogy Somodi Bettina is mondja, sokszor maga a keresés is nehéz lehet. Ez abból is adódik, hogy nem mindenki rendelkezik ugyanolyan háttérrel. Nem összevethető a hátrányos és az előnyös családi háttér. Nagyobb esélye van megtalálnia a tökéletes munkát annak, akit kiskorától arra nevelnek, hogy azt csinálja, amitől jól érzi magát, amiben tehetséges. Hiszen egy segítő családi háttér hozzájárul ahhoz, hogy ne csak a megélhetés miatt keress állást.
Ezzel szemben egy olyan ember, aki hátrányos helyzetben, rosszabb körülmények között nevelkedett, inkább küzd azért, hogy biztos munkát találjon. Az, hogy tökéletesen érezze magát a munkahelyen, egy másik, sokkal magasabb fok a létrán. „Az, hogy valaki elsajátítsa azt, hogy hogyan található meg a boldogság a munkában, már egy feljebb álló szint” – véli Bettina. – „Ezzel a gondolattal már az oktatásban is kellene foglalkozni. Attól, hogy valaki jó valamiben, még nem biztos, hogy abból meg lehet élni, hiszen nem garantálja semmi, hogy azt értékelik.”
Nem csak a munkaadón múlik a munkavállaló ikigaija
A munkáltató nagyon sok mindent megtehet annak érdekében, hogy a munkavállaló jól érezze magát a munkahelyén. Ugyanakkor hiába szervez a cég csapatépítőket, közös reggeliket, alaktja rugalmassá a munkaidőt, ha a munkavállaló nem szereti azt, amit csinál. „Mindkét félnek felelőssége van abban, hogy a dolgozó jól érezze magát a munkája során. A boldogság a munkában nem egy egyszerűen elérhető állapot. Az egyik fél hiába tesz meg mindent, ha a másik fél belülről fakadóan ellenkezik a boldogság elérése ellen – hangsúlyozza a Beck and Partners operatív vezetője.
Harmonikus életúthoz elég a boldogság a munkában?
Természetesen önmagában az, hogy az állásoddal elégedett vagy, nem elég a teljes boldogsághoz az életben. A magánéleted szorosan összefügg a munkáddal: ha a magánéletben nem vagy boldog, ezt a negativitást a munkádra is kivetítheted. És ugyanígy fordítva, ha problémád van a munkádban, könnyedén át tudod vinni a magánéletedbe a frusztrációd. A legfontosabb különbség, hogy míg a szabadidődben azzal foglalkozhatsz, ami érdekel téged, még akkor is, ha nem fizetnek ezért. Ellenben a munkád során vannak olyan kötelességeid, amit nem tehetsz félre a boldogságod javára.
Amennyiben te is az ikigai-ra törekszel és szeretnéd, hogy elérjen a boldogság a munkában, regisztrálj be adatbázisunkba IDE kattinva!
Keresgélj az állásaink között, hogy megtalálhasd a neked megfelelő munkát.