Egy állásinterjú sikere azon múlik, hogy hitelesen prezentálod önmagad vagy sem. Így kiderülhet, hogy egymást keresitek-e a munkáltatóval. Közhelyek durrogtatása helyett ezúttal abban segítünk, hogy eláruljuk, miképp mutasd be a szaktudásodat, hogy azzal jó benyomást tegyél az interjún.
A többségünk ismeri az érzést, hogy egy állást mintha nekünk személyesen hirdettek volna meg. A tanulmányi, tapasztalati és szakmai kritériumoknak megfelelünk, a feladatok érdekesek, a juttatások kecsegtetők, minden elemében nekünk szól. Ha megpályáztuk és behívnak minket állásinterjú beszélgetésre, elszántan próbáljuk meggyőzni az interjúztatókat, hogy minket keresnek! Mutatjuk, hogyan zárd sikerrel folyamatot.
Az állásinterjú sikere a szaktudásod és a készségeid alapján dől el
A rátermettségedet a szaktudásod és a készségeid igazolják, minden más csak körítés. Ha a hirdetett pozícióra a tapasztalatod és tudásod alapján megfelelsz, és ez egyértelművé válik az interjúztatónak, az már fél siker. A rátermettségedet nem kell külön megmutatnod, kiderül az állásinterjú során abból, ahogyan a szakmai tapasztalatairól beszámolsz.
A Beck and Partners operatív vezetője, Somodi Bettina szerint az, ahogyan beszélsz a tudásodról, rávilágít, milyen munkaerő vagy. „Az a személy tekinthető elhivatottnak, aki szeretettel beszél a munkaköréről, szakmájáról, és akin érződik a valós lelkesedés, a tenni akarás. Bár meg lehet játszani, az álláskeresők többsége nem Oscar-díjas színész. Egy rutinos interjúztató azonnal tudja a szóhasználatod, az elbeszélési módod és a tényleges tapasztalataid ismertetése alapján, hogyan viszonyulsz a munkádhoz. Aki elhivatott, nem csak napi nyolc órában foglalkozik a munkájával. Folyamatosan képzi magát, akár autodidakta módon is, folyamatosan érdeklődik szakterületébe vágó témák iránt. Ha ez nincs így, akkor ezekről az állásinterjún nem ejt szót: ami önmagában kommunikációs értékkel bír.”
A türelmetlenség billentheti át a mérleget
A leggyakoribb hiba, amit ilyen, első ránézésre nyerő helyzetben az álláskeresők elkövetnek, hogy elfeledkeznek róla: egy beszélgetésben vesznek részt. Ha nem hallgatod végig a másik felet, nem reflektálsz a kérdésekre, mindenáron csak mondod, amit akarsz, azzal megpecsételed az állásinterjú végkimenetelét. Amennyiben párbeszéd helyett csak a szóözön árad belőled, az interjúztatóban sokféle benyomást alakíthat ki rólad – pozitívat a legritkább esetben.
Onnan tudhatod, hogy valami kisiklott, hogy a HR-es már nem is törekszik párbeszédre. „Ha azt érzed, le akarnak rázni, általában úgy is van. Egy rossz interjú nem tart tovább 15 percnél. Ha a HR-es nem kérdez, miután a kötelező köröket megtettétek, inkább igyekszik kihátrálni az állásinterjú helyzetből, tudhatod, hogy nem tettél jó benyomást. Egy jó interjú minimum 30 perc” – magyarázza a szakértő.
Ha tudod, hol a hiba, el is tudod kerülni. Az állásinterjú előtt fogadd meg, hogy figyelmes leszel, és mutass önuralmat! A legjobb, amit tehetsz, ha hagyod, hogy az interjúztató irányítsa a beszélgetést, a mondandód helyett koncentrálj a pontos válaszadásra!
Gyakorlat teszi a mestert, jelentkezz és vegyél részt állásinterjú helyzetekben!
Regisztrálj a Beck and Partners adatbázisába IDE kattintva, töltsd ki minél részletesebben az adatlapod, és hagyd, hogy megtaláljunk új lehetőségekkel!