A munkahelyen belüli változtatás nem feltétlenül oldja meg az olyan problémát, mint mondjuk a kiégés. Az állásváltás kockázatai között szerepel az is, hogy egy munkavállaló elhamarkodott döntést hoz és a helyzet csak rosszabb lesz. Mikor érdemes valóban új irányt venni és mikor kell inkább megspórolni az állásváltással kockázatokat?
Mikor merül fel?
A legtöbb munkavállaló viszonylag hasonló okok miatt szeretne váltani, de sok esetben nem számolnak az állásváltás kockázataival. A váltás gondolata általában a következő tényezők miatt merül fel: nincs lehetőség szakmai előrelépésre vagy éppen arra nem ad teret a munkaadó, hogy a munkavállaló életkörülményeinek változása miatt egy szinttel nyugodtabb munkakört tölthessen be A bérrendezésis komoly gondokat szokott okozni, valamint a felettessel való rossz kapcsolat is eredményezhet állásváltást.
Valóban elkerülhetetlen a váltás?
Vannak olyan helyzetek, amikor a munkavállaló az első komolyabb probléma után váltani szeretne és nem gondol bele az állásváltás következményeibe. Nem minden esetben a munkaadó a bűnbak. Előfordulhat, hogy csak egy-egy felettes vagy kiosztott feladat mérgezi meg az irodai mindennapokat és mondjuk egy másik területen, de egyazon cégnél meg is oldódnának a problémák. Nem szabad megfontolás nélkül hagynia cégen belüli váltás lehetőségét, hiszen így a munkavállaló megspórolhatja az állásváltás legtöbb negatív következményét, a munkáltató pedig meg tud tartani egy amúgy remek munkaerőt.
Csak a pénz számít
Az állásváltás akkor a legkockázatosabb, ha egy munkavállaló csak a pénz miatt váltana. Nemcsak itthoni, hanem nemzetközi szinten is az a meghatározott, hogy 30-50%-os nettó bérnövekedés lehetősége alatt nem érdemes váltani. Egyáltalán nem biztos, hogy a munkaerőpiac tud biztosítani akkora összeget, amekkorát a munkavállaló kér. Pont az ilyen esetek miatt kell előre számolni az állásváltás lehetséges kockázataival, hogy a váltás valóban megérje
Rossz döntés a munkahelyet illetően
Akkor is mellé lehet lőni az új munkahellyel, ha a lehető legkörültekintőbben van körbejárva a téma. Az interjú alatt aligha lehet megismerni az új kollégákat, feletteseket, munkakörnyezetet, így ezt is az állásváltás kockázatai közé lehet sorolni. Abban az esetben, ha az új helyen a munkavállaló rosszabbul érzi magát, mint azon a helyen, amit maga mögött hagyott, két lehetősége van. Az első, hogy elismeri, őt is utolérték az állásváltás kockázatai és keres tovább, amíg egy számára megfelelő munkahelyen tud elhelyezkedni. A másik, hogy áltatja magát, hogy majd a próbaidő után biztosan jobb lesz, viszont az utóbbi egyáltalán nem ajánlott. Ha már megtörtént a baj, érdemes kitartóan folytatni a keresést, a beletörődés semmiképpen nem jó stratégia.