Az önéletrajz a beugró, az első lépcsőfok az állásig vezető úton. Pályakezdőként vagy új munkahely keresésekor nagy segítség lehet egy kis útmutató a CV megírásában. A Beck and Partners fejvadász cég kollégái megosztanak veled pár tanácsot, amik sokat dobhatnak az önéletrajzodon.
Mi a CV – Curriculum Vitae, avagy önéletrajz – egyáltalán?
Az európai önéletrajz egy, általában maximum 2 oldalig terjedő dokumentum, amiben az állásra pályázó röviden összefoglalja az eddigi szakmai pályáját, illetve bemutatkozik – a pozíció kapcsán releváns információk megosztásán keresztül.
Milyen pontokba érdemes szedni a szakmai bemutatkozást?
- Minimális személyes bemutatkozás
- Elérhetőségek feltüntetése
- Karriercél
- Oktatás, képzettségek bemutatása – A középiskoláig nem kell visszamenni, csak ha releváns a pozícióval kapcsolatban!
- Nyelvismeret
- Munkahelyek vagy szakmai tapasztalat/munkatapasztalat felsorolása
- Egyéb készségek, ismeretek: pl. számítógépes szoftverismeret, jogosítvány stb.
- Publikációk, megjelenések, díjak, elismerések felsorolása
Milyen sorrendben jelenjenek meg az elemek?
Az önéletrajz sorrendje nem teljesen merev, bizonyos eltérések nem okoznak problémát. Azonban érdemes a következő logika mentén felépíteni az önéletrajzot:
- Személyes adatok, elérhetőségek
- Karriercél meghatározás
- Szakmai múlt összegzése
- Készségek, képességek
- Tanulmányok
- Nyelvtudás
- Egyéb
Milyen legyen az önéletrajz megjelenése?
Nagyon fontos, hogy az CV-d már első ránézésre megnyerő legyen, ezért érdemes hangsúlyt fektetni az esztétikára. Az önéletrajz kötelező eleme egy professzionális fotó, de pár grafikai elemmel és ízléses sablonnal is sokat emelhetsz a jelentkezéseden. A weben számtalan sablon elérhető, érdemes akár ezek közül vagy saját tervezésűt választani. Korábbi cikkünkben már összeszedtünk néhány tippet, ami segítségedre lehet.
Utolsó, de nem elhagyható lépés!
Az önéletrajz ellenőrzése, a helyesírás átnézése elengedhetetlen része a CV írásának. Egy-egy aprócska hiba szuper állásoktól foszthat meg. Nem érdemes ilyen dolgon elcsúszni! Olvassuk el akár kétszer, háromszor az önéletrajzot!
Ha úgy érzed, hogy az első lépést maximálisan elvégezted az álommunkád megtalálásához, akkor regisztrálj (ITT) és mi segítünk a továbbiakban!