2024-ben is jelen van az a jelenség, hogy nemek alapján, akár az esély megadása nélkül szelektálnak munkaerőt. Ám mi a helyzet azokkal a szakmákkal, amiket alapvetően a férfiak uralnak? Miként lehet nőként egy ilyen közegben elhelyezkedni, milyen előnyei és hátrányai vannak?
A változás kezdete
A legnagyobb változások főleg a második világháború környékén következtek be, amikor a háború miatt a hadiüzemekben és a nehéziparban is megjelentek a nők férfias szakmákban. Tehát a nők első reprezentációja férfias munkakörökben a 20. század végén jelent meg, ám annak ellenére, hogy a legtöbb esetben a nők töltötték be mind a két szülő szerepét, a nemi diszkrimináció a munkaerőpiacon ugyanúgy megjelent, hiszen nem beszélhetünk azonos bérezésről vagy státuszról.
Mai helyzet
Az Európai bizottság 2020-as statisztikái szerint információ és kommunikációtechnológia szektorokban a szakemberek számának mindössze 12%-a nő, ez a vállalati szféra menedzseri pozícióinál 10-15%-ra növekedett. Annak ellenére sem növekszik ez az arány, hogy ezekben a szektorokban folyamatosan nyílnak a szabad pozíciók, tehát elmondható, hogy a nőknek férfias szakmákba való bejutása még mindig nem akadálymentes.
Az első “kódolók”
Legtöbb esetben a programozással és matematikával kapcsolatos szakmákban halljuk, hogy a nők kevésbé tudnak érvényesülni ezen a területen. Ez annak ellenére került így be a köztudatba, hogy az első programozók nők voltak, akiket titkárnőkből képeztek (ők írták az első kódokat).
Vezetői pozíciók
2024-ben a felsővezetői pozíciók 33,5%-át töltik be nők világszerte, ami 2023-hoz képest csak 1,1%-pontos növekedést jelent. Tehát széleskörű szakmákban még mindig nem tudnak arányosan érvényesülni a nők. A középvállalatok mindössze 19%-áról mondható el, hogy női vezérigazgatója van, ami 2023-as év 28%-ához képest szembetűnő csökkenés. Ennek hátterében az áll, hogy korábbi tapasztalatokhoz (férfi vezetőkhöz) hasonlítják a nőket, ennek fényében a nők nem tudnak érvényesülni a férfi szakmákban.
Pozitívabb mutatók
Vannak területek, ahol nagy fejlődés elébe néznek a női vezetők. HR területen a középvállalatok 46%-ának van női igazgatója. Pénzügyi területeken ez 39%, és értékesítési igazgatás terén 26%-kal számolhatnak. Ez az elmúlt évtizedben 20-35%-os növekedést jelent a nők számára férfias szakmában.
https://hvg.hu/kkv/20180424_Valahogy_elhitettek_hogy_vannak_noi_szakmak_es_vannak_ferfi_szakmak
https://publikacio.uni-eszterhazy.hu/6410/1/434_463_Czegl%C3%A9di.pdf
Új lehetőségek után keresel? Nézz szét állásajánlataink között ITT!