Már a felmondás gondolata is félelmet és szorongást okozhat, pedig egy racionálisan működő cég nem nehezíti meg a folyamatát. Mindenkinek vannak legalább közvetett tapasztalatai arra vonatkozóan, hogy milyen traumát okozhat a felmondás. Lelki teher, rosszabb esetben szakmai hírnévrontás kísérheti. Ennek nem kell így lennie!
Ahogyan fokozatosan nő a szakemberek iránti kereslet, egyre többeket keresnek meg a fejvadászok. Még azokat az aktív dolgozókat is megtalálhatják a lehetőségek, akik maguktól nem is keresnék a továbblépési alternatívákat. A piaci trendek azt mutatják, egyre több szakma képviselőit keresik ezzel a módszerrel. Emiatt a jelenség miatt a hosszú távú, akár évtizedes viszonylatban fix pozíciók lassan, de biztosan szűnnek meg. Éppen ezért fontos, hogy munkahelyváltással járó felmondás ne váljon két-három évente bekövetkező, rendszeresített traumává.
Felmondás után a munkáltatók többsége nem tesz keresztbe neked
Alapvetően érdemes különbséget tenni a két esett között: ha munkavállalóként felmondasz vagy elbocsátanak. Somodi Bettina toborzási specialista szerint, ha te mondasz fel, nagy eséllyel nem kell különösebb ellenállásra számítanod. „Többnyire az a gyakorlat, hogy a munkaadó nagyobb rugalmasságot ad a távozni kívánó munkavállalónak. Így a felmondott dolgozó könnyebben tud állást keresni, interjúkra járni. A munkaadónak nem érdeke, hogy további konfliktusokat generáljon, hátráltassa a hátralévő közös munkát.”
A szakértő ezzel együtt elismeri, akad példa arra, hogy a munkáltató akadályozza a dolgozó elhelyezkedését. Szerencsére nem ez az általános, de jócskán megnehezítheti az átmenetet azzal, hogy nem engedi interjúkra, vagy az utolsó pillanatig terheli. „Ha a munkavállaló magától mond fel, akkor nem szokás az újbóli elhelyezkedésében támogatni. Hogy ez jó-e így, mindenki döntse el maga, de ez a jellemző” – szögezi le Bettina. A toborzási szakértő szerint komoly üzleti potenciál lenne abban, ha egy cég vezetősége segítené a következő munkájához a felmondott kollégát. „Ha egy reménybeli üzleti partner cégébe ül át a felmondó kolléga, akkor a jövőben ő maga válhat értékes bizniszkapcsolattá.”
Alternatívák felmondás helyett: outplacement és ajánlások
Más a helyzet akkor, ha a vállalat kénytelen megválni egy jó emberétől, pl. egy átszervezés miatt. Ilyenkor gyakran felmerül, hogy valamiképpen támogatná az egyébként jó munkaerőt, és megteszi azt, amit tud a patthelyzetbe került kolléga segítésére. Bettina a karrierje során látott erre több példát, ez az úgynevezett outplacement szolgáltatás. „Ilyenkor az onboarding, azaz az integrációt segítő folyamatok ellentéte zajlik le. A cég saját vagy felkért szakértője felkészíti a karrierváltásra, álláskeresésben vagy karrier coachingban támogatja az elbocsátott munkatársat.”
A szakember tapasztalatai szerint az sem ritka, hogy egy vezető saját maga jár közben a munkatárs érdekében. Ilyenkor jellemzően a cégvezetés ismeretségi körébe tartozó vállalatnál ajánlja be a szerinte rátermett, jó munkaerőt jelentő dolgozót.
Készen állsz arra, hogy új helyen folytasd a karrierutad?
Kattints IDE és regisztrálj a Beck & Partners oldalára! Töltsd ki minél részletesebben a profilod, és várd, hogy a fejvadász csapat megkeressen a neked szóló ajánlatokkal!